Oktoober: tehtagu!
Kui Feministeerium 2015. aastal eetrisse tuli, tundus meile, et nagu igal endast lugupidaval organisatsioonil, peaks ka meil olema strateegia ja moto. Kuna meil polnud raha konsultante palgata, võtsime Swedbanki strateegiadokumendi ja tuunisime selle endale sobivaks. (“Soovime luua tugevaid pika- (või lühi)ajalisi kliendisuhteid lähisuhteid.”) Motoks valisime “Tehtagu!”. Nii strateegia kui ka moto jäid mõnele ebaselgeks, nii et kasutame nüüd, kolm aastat hiljem, võimalust asjast veidi kirjutada.
Inimestel on tohutu kiusatus arvata, et keegi teine peaks nende probleeme lahendama. Feministid peaksid meeste õiguste eest võitlema, naiste varjupaigad meeste varjupaiku avama, inimõiguste aktivistid vihaõhutajaid kaitsma ja üleüldse peaksid kõik hoopis vaesete lastega tegelema. See on üks tehtagu!-vorm, mille alus on see, et mina ütlen, millega sina tegelema pead. Mina sean prioriteedi ja sina palun tee. Miks ma ise enda püstitatud probleemi ei lahenda, ma ei täpsusta.
Teine, võib-olla veel tavalisem lähenemine on see, et keegi teine peaks oma tegemisi teistmoodi tegema. Facebooki-jututoad võiksid käsitleda teistsuguseid teemasid (aga ise ma neid teemasid ei püstita), grupi liikmed võiksid küsijatele kannatlikult selgitada baastaseme asju (ise ma seda ei tee, aga ma näen ju kõrvalt kuidas peaks!), ja kõige koomilisem näide: mehed, kes arvavad, et feministid peaksid oma feminismi teistmoodi ajama (näiteks rohkem huumorit kasutama või vähem agressiivsed olema või lihtsalt rohkem naeratama). Mjau!
On ka kolmas tehtagu!-vorm, mida viljelevad heasoovlikud inimesed. Need on üleskutsed teha lihtsalt vajalikke ja huvitavaid asju. “Kas te ei võiks …” Mõnikord väljenduvad need pettumuses: “Miks te naiste marssi ei korraldanud?” Tavaliselt lähtuvad sellised üleskutsed üldse mitte arvamusest, et keegi teine peaks minu eest tööd tegema, vaid siirast usust, et sellest saaks midagi head ja kasulikku.
Üldiselt meile teemavihjed ja mõttevälgatused meeldivad. Nii mõnigi kord panevad need seemne idanema ja mõne aja pärast võrsubki ideest tegu. Teinekord aga tekitavad need stressi – me teame ise ka, et on väga palju asju, millest kirjutada võiks ja mida tegema peaks, kui vaid jõuaks. Aga kui me ise teha ei jõua ja nii palju ressurssi ka pole, et kelleltki töö tellida, siis jääb mõnikord tegemata. Püüame mitte liigselt kurvastada ja loodame, et ka lugejad ei kurvasta. Jääme edaspidigi ootama ideid ja soove – aga vihjame, et neil on alati suurem realiseerumise tõenäosus, kui ideega tuleb kaasa valmisolek ise panustada. Näiteks #minaka sari sündis nii, et lugeja Kristina Birk-Vellemaa käis koos ideega välja ka hea plaani ja tegi lugude kogumisega ise algust. Mis oleks, kui “Tehtagu!” asemel kõlaks “Teeme?”?
Parandaks oma teadmisi?
Kas teadsid, et Feministeeriumis ilmub feminismiteemaline sõnastik? Kui tahad lühikest ülevaadet, mis on misogüünia, heteronormatiivsus või mis vahe on soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise seadusel, võid vaadata meie sõnastikku. Üritame seda hoida elava ja asjakohasena ning lisada aktuaalseid näiteid. Faktikontroll on elementaarne osa meie tööst. Täiendame, parandame ja lisame sõnu jooksvalt. Seega, kui tunned puudust mõnest olulisest sõnast või soovid näha parandust, kirjuta meile ja nagu ministeerium ikka, käivitame töögrupi ja menetleme asja. Veel parem on, kui võtad puuduva sõna ise ette ja kirjutad lahti. 1000 tähemärki ja oled andnud oma panuse rahvavalgustusprojekti. Teeme?
Tulge hängima!
Seda, et vähestele õlgadele langeb paljude ootus, annab vähendada see, kui rohkem agaraid aktiviste kohtuksid omavahel. Võimalusi selleks pakub lähiaeg. Feministide kohtumisõhtul 25. oktoobril kell 19 Tallinnas (koht täpsustamisel), saab tutvuda ja inspireeruda teiste mõttekaaslastega. Vabas ja sõbralikus õhkkonnas toimuvat kohtumist veab Nele Laos, kes lubab sel õhtul eriti suurt kõrva teiste ürituste ja tegevuste ettepanekutele. 1. novembril kell 18 toimub Kopli Couture’i poes (aadressil Kopli 25, Tallinn) kataloogi “Heli riided” esitlus. Pärast esitlust toimub arutelu teemal vanussurve (ageism) ehk negatiivne eelarvamuslik suhtumine vanuse baasil. Arutelu juhib Kadi Viik, kes vestleb Aet Kuusiku ja Merike Kaunissaarega, kelle esseid saab kataloogist lugeda. Pärast esitlust on kõik oodatud peole Femme Fatale baaris Tops (aadressil Soo 15, Tallinn). Kell 20.00 algaval peol mängib feministlikku räppi, hiphoppi ja poppi DJ Dagmar Kase.
Toimetuse veerg on igakuine kokkuvõte Feministeeriumi kollektiivi mõtetest ja plaanidest, teisi saad lugeda siit.