fbpx

2015. aasta 12 lemmikartiklit

Panime oma telgi lõppeva aasta alguses püsti. Oli paras reis. Reisimemuaarid asuvad siin.

10912211_934406723244715_477792270_o

Jaanuaris esitasime naistele 2015. aastaks nõiapalved: “Jaanuarikuus teeb mulle muret üks sesoonne ilming. Nimelt uue aasta tulek, mis on tõeline kuldaeg kõikvõimalikele nõiahakatistele, sensitiividele, tervendajatele, energeetikutele, käelugejatele, horoskoobitajatele ja muidu soolapuhujatele.”

1383304219653.cached

Veebruaris arutasime laste (mitte) saamise üle: “Naised, jõudnud teatud vanusesse, on pidanud uudishimutsejate küsimustele vastama sajandist sajandisse – teatud eas kehtib automaatne eeldus, et naine hakkab varsti laste saamise peale mõtlema. Ja kui beebisid kusagilt paistma ei hakka, siis nõuab ühiskond põhjendust. „Aga miks tal lapsi pole?”, „Kas ta ei saa lapsi?”, „Kas ta siis ei tahagi lapsi?”

Foto: Psycho Della/Creative Commons

Märtsis vastasime EKRE kirjale, mis saadeti väliseestlastele: “1) Mis olid Sinu kodumaalt lahkumise põhjused? Ükskord lähenes mulle Mart Helme Tammsaare pargis ja pakkus kooseluseadusevastaseid tikke. Siis kuulsin Tallinna TVs kuidas Martin Helme ütles Kui on must, näita ust“ ja „Ma tahan, et Eesti oleks valge riik”. Ekspressist lugesin, et Mart Helme tahab surmanuhtluse taastada („Ma kujutan ette, et võiks olla mingisugune mürgi­süst.”). Samas intervjuus teatas ta: „Sooviksin abordi keelustada!“. Seejärel sattusin Malle Pärna Facebooki lehele.”

Screenshot 2015-04-14 14.57.31

Aprillis viskasime kive lahedate tüdrukutele ajakirja Buduaar Teen kapsaaeda: “Järgneb rida lugusid ja lookesi unistuste ametist sõprade leidmiseni ning intervjuud erinevate lauljatega. Sahh, sahh, sahh – lehitsen ajakirja, kuni jõuan 88. leheküljele, kus esitatakse 15 küsimust „Eesti kompumatele räpparitele“. Mida siis räpparitel tüdrukutele selle kohta öelda on, milline võiks olla üks väärt tütarlaps? Kenneth Rüütlile meeldib tüdruk, kes naeratab palju, ei ropenda ja saab naljast aru. Ahah. Unistuste tüdruk kui ajalehest Meie Meel aastal 1995. Mis seal’s ikka.”

Veidenbergi terav nina tunneb, et Kotka lõhnab Versace Bright Crystali järele
Veidenbergi terav nina tunneb, et Kotka lõhnab Versace Bright Crystali järele

Mais nomineerisime (kokkuvõtvalt ainukese naisena) Ingrid Veidenbergi aasta šovinisti kandidaadiks: “Tegime statistilise minianalüüsi. Veidenberg esitab Kotkale 42 küsimust millest 27 puudutavad otseselt Edgar Savisaart. Puudu pole ka küsimus teiste meeste kohta (Priit Kutser) ja klassikaline ”millal lapsed tulevad?”. Sõna ”Edgar” esineb küsimustes 12 korda, ”Savisaar” 15 korda, ”Hundisilma” 4 korda, ”perenaine” 2 korda ja ”silmarõõm” 1 kord.”

Kari

Juunis küsisime, miks taotlevad Euroopas varjupaika eelkõige mehed: “Mida siis teha, et naistel oleksid võrdsemad võimalused Euroopast varjupaika küsida ja saada? Esmajärjekorras tuleb tagada turvalised juurdepääsuteed varjupaigale Euroopas, kas humanitaarviisade abil või muul viisil, sest Euroopat kindluseks ehitades piirame eelkõige naiste, laste ja teiste haavatavate gruppide võimalusi varjupaika küsida. Naiste olukorda aitab leevendada ka senisest teadlikum ja sootundlikum asüülimenetlus, mis lähtub inimõigustest ja võrdsusest.”

Ärevus on loomulik. Foto: Thomas Hawk / Creative Commons
Ärevus on loomulik.

Juulis tõstsime kulme võrdõigusvoliniku valimisprotsessi pärast artiklis “Yeah, ‘cause You’re Just Like Obama”: “Pakosta hinnangul on tema erakondliku kuuluvuse esiletõstmine diskrimineeriv. Poliitiliste vaadete põhjal diskrimineerimist Eestis kindlasti esineb ja see on halb nagu diskrimineerimine üldse. Kas aga antud juhul on tegemist diskrimineerimisega?”

30944_10151390697401476_2059471140_n-2

Augustis striimisid kõik puhkuselainel: “Kas olete väsinud, et ekraanil muudavad maailma ainult poisid? Feministeerium valis välja kümme feministliku sarja, mis meile meeldivad. Saage tuttavaks, suvalises järjekorras!”

European Comission DG ECHO's photostream / CC Flickr

Septembris pakkusime välja 8 võimalust aidata pagulasi ja varjupaigataotlejaid: “8. Kohtle pagulasi ja varjupaigataotlejaid nii nagu enda kaasmaalasigi. Kõrgem pilotaaž on näidata nende suhtes üles keskmisest rohkem kannatust ja soojust, kuna nad on saabunud siia rasketest oludest ja olukord ei ole nende valitud. “See, kes on tugev, peab olema ka hea.”

condom

Oktoobris meenutasime TOP 20 kõige kahjustavamat noortenõu Dr. Noormannilt: “Alanud on uus ajajärk virtuaalse noortenõustamise kvaliteedis! Seksuaaltervisealaste šokidiagnooside ajastu on oma lõpu leidnud ja tänavu oktoobrist nõustavad Delfis noori Eesti Seksuaaltervise Liidu spetsialistid. Jõudu ja järjepidevust töös! Hea teada, et senine moralistipositsioon ja ebausaldusväärne teave, (ohvri)sildistamine ja olematute haiguslike seisunditega spekuleerimine Dr. Noormanni nime alt on ajalugu.”

5282398538_f2bb905717_o

Novembris silusime närvitsevate vanemate päid feministliku eneseabi-artikliga “Kui laps käib närvidele”: “Õpetasin ühel õhtul poega lugema,” räägib viieaastase lapse ema. “Tunne oli selline, et lihtsam oleks pea läbi seina lüüa. Lõpuks oli närv nii must, et surusin talle hambad ristis tahvli pihku, ise läksin kööki ja toppisin kõik kummikommid suhu. Korraga.”

FEM_shovinist_500

Detsembris kuulutasime välja 2015. aasta šovinisti valimised: “Tuletame meelde 2015. aasta silmapaistvamaid šovinistlikke mõttevälgatusi, alates ettepanekust vastutustundetute meestega abiellunud naised steriliseerida ja lõpetades murega seksuaalkuritegusid sooritanud “korralike koolipoiste” karistamise pärast.”

Ülejäänud on ajalugu.

Kui sa ikka veel infonäljas oled, siis loe uudiste kokkuvõtteid, ikka feministlikust perspektiivist.

Olge mureta, järgmine aasta laseme edasi!

0
FacebookTwitterEmail

Toeta meid!

Sinu annetus aitab Feministeeriumit töös hoida — algatada uusi projekte, tasuda kaaskirjutajatele ja arendada kohalikku feministlikku mõtet.

Anneta

Loe ka

Deemon kannab kaabut

11. mai 1945. Kolm päeva tagasi kirjutati alla Saksamaa kapituleerumise aktile. Euroopas jätkub veel paiguti võitlustegevus, ent sõda kontinendil on…

Valimised ja naistepäev

Vaatame tagasi möödunud kuu uudistele Eestist ja välismaalt ning jagame naistepäevakuu põnevamaid üritusi. Veebruaris rääkisime vanemahüvitise kasutamisest ja paremkonservatiive valivatest…

Hoia end meie tegemistega kursis

Feministeeriumi uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Loe eelmisi uudiskirju siit.

Ostukorv
  • Ostukorvis pole tooteid.