Jaanuar. Morsipidu võitis ja meil on sünnipäev

Jaanuaris vaatame ise ja kutsume teidki lootusrikkamalt tulevikku vaatama. Paremäärmuslased on pukilt läinud, vastikut abielureferendumit ei toimu, alaealised hakkavad loodetavasti saama õige pea psühhiaatrilist abi ilma vanema nõusolekuta ja välismaalasi, naisi ja üldse keskmise heteromehe standardist erinevaid inimesi ei kotita riiklikul tasandil lihtsalt selle pärast, et saab. Tahame kaabud unustada sama kiiresti kui ajakirjanikud, kes Martin Helme juurest Repsi peale tormi jooksid. Unistame veel koroonakriisilahendusest ja äkki saaks ka inimtekkelised kliimamuutused nüüd kiirkorras kontrolli alla võetud? See oleks vägev aasta algus, kuid tähistame juba praegugi. 

Samuti näib, et Eesti saab esimest korda oma ajaloos naissoost peaministri – Kaja Kallase. Miks on naiste esindatus poliitikas nii oluline? Norra politoloog Helga Hernes on välja toonud kolm põhjust: 1) võimu ühtlasem jaotus sugude vahel on õigluse küsimus; 2) naised toovad poliitikasse, sealhulgas tipppoliitikasse, teistsuguseid kogemusi kui mehed; 3) naistel on tarvis, et keegi naiste spetsiifiliste huvide eest poliitikas seisaks. Naised ei ole teistsugused, aga naistel on teistsugused kogemused kui meestel ja seda on poliitikas – nagu ka igal pool mujal – vaja. Loodame, et naistel, kõikidel naistel, hoolimata nende taustast, on Eestis hea elada. Eks näis, mida keerulisel kriisiajal koalitsioon, mis koosneb majanduskärpeid armastavast neoliberaalsest Reformierakonnast ja suure korruptsiooniskandaali osalisest Keskerakonnast kaasa toob.

Feministeerium saab kuueaastaseks

Meie tegemiste pingsaimad jälgijad teavad, et jaanuaris on Feministeerium ikka oma sünnipäeva tähistanud. Sel aastal saame juba kuus ja ohohoo, milliseid kingitusi on see kuu toonud! Kuid sünnipäeva puhul piilume aastale tagasi ka. Nimelt suvel küsisime teilt, meie lugejad, mida Feministeeriumilt ootate, mis teemadest tahate rohkem teada ja mida on Feministeerium teie ellu toonud.

Vastused viimasele küsimusele pakkusid suurt rõõmu. Need andsid infot, et meie lugejad võtavad varasemast varmamalt avalikult sõna ja osalevad diskussioonides. Feminsteeriumist loetud materjal on kannustanud ise mõnda teemat edasi uurima ja sel teemal ennast harima. Meie lugejad peavad arutelusid keerulistel teemadel pere- ja sõprade ringis ning tõstatavad võrdsete õiguste küsimusi töökeskkonnas. Samuti tegeletakse annetamise, ise Feministeeriumile kirjutamise või vabatahtliku tööga. Vastanute seas oli ka neid, kes soovisid jagada sügavamaid elumuutvaid otsuseid tänu kunstliku viljastamise ja vabatahtliku steriliseerimise artiklitele. Nii mõnigi vastanu ütles, et on osanud enda eest tööl paremini seista, näiteks palka juurde küsinud ja tööaega läbi rääkinud. See kõik annab märku, et Feministeeriumi lugeja on aktiivne tegutseja, kes soovib ebavõrdsuse leevendamisse aktiivselt panustada.

Avaldasime tagasisideküsitluses vastanuid huvitavatel teemadel artikleid vabatahtlikult lastetutest inimestest, maskuliinsuse uutest definitsioonidest, puudeaktivismist, suutmissurvest. Panime oma parimad leiud ritta palavalt nõutud kultuurisoovitustes, Elise Rohtmets selgitas feminismikooli artiklisarja kaudu, mille poolest erinevad võrdsusfeminism, radikaalfeminism ja postfeminism. Enamik vastanutest leidis, et naiste huvid pole Eestis piisavalt kaitstud, nii et andsime ÜRO-le esitatavasse Eesti inimõiguste olukorra variraportisse oma panuse, et Eesti naiste õigusi parandada. Toetasime ka Poola naisi Tallinnas solidaarsusmeeleavalduse korraldamisel. 

Kohtume 28. jaanuari õhtul kell 18, et arutada, mida Woolfi essee meile tähendab ja jagada, milliseid mõtteid see tänases ilmas tekitab. Ürituseni jõudmiseks klõpsa pildile!

Tähista koos meiega!

2021. aastal soovime jätkuvalt olla see koht, kuhu saab tulla, et feministliku maailmakäsitluse kohta infot hankida või endale meelde tuletada, et meid on palju. Kutsumegi sind jaanuari lõpus koos ja ohutus kauguses sünnipäeva tähistama 28. jaanuaril kell 18.00 arutame veebi teel Virginia Woolfi klassikaks saanud esseed “Oma tuba” ja 30. jaanuaril kell 16.00 kutsume nobenäppe veebi teel toimuvasse käsitöö õpituppa.

Tahad meile kingitust teha? Aitäh! Parim kink on annetus. Aga võid ka endale kingituse teha ja soetada meie veebipoest ainulaadse feministliku mõistatuste vihiku Feministiku.