Ingliskeelne sõna ableism tähistab võimelisuse, suutlikkuse eelistamist (able – suutlik, võimeline).
Sõna vanussurve (inglise k ageism) märgib vanuselist tõrjumist ehk negatiivseid, eelarvamuslikke stereotüüpseid suhtumisi ja diskrimineerimist vanuse alusel.
Ahistamine tähendab isiku suhtes soovimatut käitumist, mille eesmärk või tegelik toime on isiku väärikuse alandamine ja ähvardava, vaenuliku, halvustava, alandava või solvava õhkkonna loomine.
Aseksuaalsus (ingl asexuality) on katustermin, millega tähistatakse puuduvat aktiivset seksuaalset külgetõmmet.
Gaasikeeramine (ingl gaslighting) on emotsionaalse kuritarvitamise ja teatavat tüüpi segadusse ajamise viis, mis on varjatud, lähtub manipuleerija pahatahtlikest motiividest ning mille eesmärk on murendada ohvri jõudu ja terviklikkust.
Peibutamine (ingl grooming) on protsess, mille käigus luuakse usalduslikud suhted lapse või noorukiga (vahel ka tema lähedastega) edasise seksuaalse ärakasutamise eesmärgil.
Hermafrodiit (ingl hermaphrodite) on bioloogiline mõiste ja tähendab liiki, mis saab nii ise viljastada kui saada viljastatud.
Heteronormatiivsus (ingl heteronormativity) on ühiskonnas valitsev eeldus, et heteroseksuaalsus on ainus loomulik seksuaalne orientatsioon, ühiskonnas domineerib heteroseksuaalne iha ning kogu ühiskonnakorraldus järgib vaid heteroseksuaalide perspektiivi.
Homofoobia (ka homovaen) viitab hoiakutele ja käitumisele, mille kaudu eitatakse, alandatakse või diskrimineeritakse inimesi, kelle seksuaalne identiteet on heteroseksuaalsest erinev (nt homo- või biseksuaalsed inimesed) või kelle puhul kahtlustatakse, et nad pole heteroseksuaalsed.
Homoromantiline (ingl k homoromantic) inimene tähendab inimest, kellel tekivad romantilised tunded endaga samast soost inimese suhtes.
Incel’id on kogukond ja liikumine, kes identifitseerib ennast tahtevastase tsölibaadi kaudu.
Intersektsionaalsus on feministlik sotsioloogiline teooria, mille abil analüüsitakse erinevate ebavõrdsuskategooriate ja võimusuhete koosmõju.
Euroopa intersooliste inimeste organisatsioone ühendav OII Europe määratleb omadussõnaga „intersooline“ inimest, kes on sündinud füüsiliste, hormonaalsete ja/või geneetiliste sootunnustega, mis ei vasta üks-üheselt ühiskondlikele ja meditsiinilistele normidele, mis on meeste ja naiste kehadele seatud.
Karud (ingl bears) on homomeeste kogukonna subkultuur, mille esindajad on karvased (skaalal paar karva kehal kuni nagu Wookiee) ning absoluutne enamus neist kannab üht või teist sorti ja suurust habet.
Kehahäbistamine on enda või teiste häbistamine füüsilise välimuse põhjal.
Kehakuvand koosneb arusaamadest, reaktsioonidest ja hinnangutest, mida inimene oma füüsilise keha kohta annab.
Kehaline autonoomia on õigus valitseda oma keha üle ilma välise mõjuta või sunnita.
Kehapoliitika all mõeldakse tavasid ja poliitikameetmeid ja suundumusi, millega ühiskonnas inimkehasse puutuvat reguleeritakse.
Kehapositiivsuse põhisõnum on see, et kõik on ära teeninud võimaluse oma keha väärtustada.
Pilkeväljend “keskealine valge mees” tähistab igas vanuses naist või meest, hetero- või homoseksuaalset, eestlast või mistahes rahvusest inimest, kes teistele midagi tõestada püüdes vaatab oma valikutes ja seisukohtades mööda iseenda privileegidest.
Metafooriga klaaskuristik (ka klaasjärsak, ingl glass cliff) kirjeldatakse nähtust, kus naised ja vähemusrühmadesse kuuluvad inimesed võivad suurema tõenäosusega saada juhipositsiooni läbikukkumisele määratud ettevõttes või organisatsioonis, mistõttu on nende positsioon keeruline ja “kukkumise” oht on suur.
Klaaslagi (ingl glass ceiling) tähendab kunstlikke takistusi ja nähtamatuid tõkkeid, mis piiravad naiste (või teatud vähemusgruppide) juurdepääsu olulistele otsustusprotsessidele ja organisatsiooni juhtkonda kas avalikus või erasektoris mistahes valdkonnas.
Klaaslifti metafooriga (ingl glass escalator) viidatakse nähtusele, kus meestel on suurem tõenäosus kogeda kiiret edu valdkonnis, milles on ülekaalus naised (nt tervishoius või hariduses), kuna meestele pakutakse ruttu juhtivaid ametikohti.
Klaassein (ingl k glass wall) tähistab ootamatut ja nähtamatut tõket, mis takistab võimekate ja kvalifitseeritud naiste liikumist edutamisvõimaluste poole.
Kupsik ehk menstruaalanum (ingl menstrual cup) on menstruaalhügieenitoode, mis kogub menstruaalverd.
Esimest korda kohtusin queering’uga 2009. aastal, kui sain tuttavaks kunstnik Anna-Stina Treumundiga, kes määratles end otsekoheselt lesbi ja feministina ning tegeles oma loomingus nii marginaliseeritud identiteetide representatsiooni küsimuste, dissidentlike seksipraktikate ning ammuste lugudega geidest, lesbidest ja transsoolistest inimestest kui ka sellega, mida ühiskond on naistele lubanud ja keelanud.
Lekkiv toru (ingl leaky pipeline) on metafoor selle kohta, kuidas naised (ja vähemusgruppide liikmed) kaovad ära erialadelt, kus domineerivad mehed.
Liberaalfeminism on strateegia, mille eesmärk on võrdsete võimaluste pakkumine kõigile indiviididele, hoolimata nende omavahelistest erinevustest.
Libustamise (i.k. slut-shaming) all mõistetakse kellegi solvamist, alandamist või karistamist seksuaalsuse väljendamise või seksuaalsete ihade tõttu.
Keskmine naine menstrueerib 2535 päeva elu jooksul, see on kokku umbes seitse aastat.
Misogüünia (ingl misogyny) tähendab naistepõlgust või naistevihkamist.
“Mittebinaarne” (ingl nonbinary) viitab sooidentiteetidele, mis jäävad väljapoole kaksikjaotuses sookategooriaid mees ja naine.
Sõna „patriarhaat” on pärit kreeka keelest (patriarkhēs) ja tähendab isa võimu.
Positiivne diskrimineerimine on asi, mida ei ole olemas.
Liikumine pride (ingl gay pride või LGBT pride) läheneb positiivselt LGBT-õigustele.
Privileegi all võib mõista hüve, eelisseisundit, mida osa inimesi kogevad mõne teise grupiga võrreldes.
Ingliskeelne sõna ableism tähistab võimelisuse, suutlikkuse eelistamist (able – suutlik, võimeline).
Seksism on arusaam, suhtumine või käitumine, mis väljendab negatiivset ja stereotüüpset suhtumist, mis põhineb inimese sool.
Sekspositiivsus on hoiak, mille kohaselt on konsensuaalsed inimestevahelised seksuaalsed tegevused head ja naudingut pakkuvad, häid seksuaalseid kogemusi otsida ja nendeni püüelda on õigustatud soov ning seksist rääkimine pole tabu.
Seksuaalne agentsus (ingl sexual agency) on inimese võime langetada seksuaalsust puudutavaid valikuid ja otsuseid ning olla nendes valikutes ja otsustes vaba.
Seksuaalne nõusolek (kasutatakse ka “vaba nõusolek”, ingl sexual consent) on kokkulepe seksuaalseks tegevuseks teise inimesega, mida väljendatakse ja mõistetakse vastastikku.
Nõusoleku küsimise positiivse mudeli õppimiseks ja õpetamiseks saab kasutada näidisvideot, kus teismelised partnerid küsivad teineteiselt nõusolekut kinno minekuks, palli mängimiseks ja suudlemiseks.
Soo tunnustamine (ingl gender recognition, samuti gender reclassification) on toiming, mille kaudu riiklikud asutused muudavad oma registrites inimese soolisi isikuandmeid, et need kajastaksid tema soolist identiteeti, mitte sünnil määratud sugu.
Sooline diskrimineerimine jaguneb Eesti õiguses otseseks ja kaudseks, mõlemad on seadusega keelatud.
Sooline võrdõiguslikkus on inimõigus ja tähendab naiste ja meeste võrdseid õiguseid, kohustusi, võimalusi ja vastutust eri eluvaldkondades.
Soolise võrdõiguslikkuse seadus jõustus Eestis 1.05.2004, samal päeval kui Eestis ühines Euroopa Liiduga.
Soolõime (ingl gender mainstreaming) on strateegia, mille eesmärk on soolise võrdõiguslikkuse eesmärgi lõimimine kõikidesse poliitikameetmetesse.
Sooneutraalsus (ingl gender neutrality) on mõiste, mida kasutatakse nähtuste puhul, mis ei käi ühe kindla soo kohta.
Et aru saada, mida tähendavad sooroll ja soostereotüüp, tuleb kõigepealt mõista, mis on sugu, sh sooline identiteet.
Sootuimus või soopimedus (ingl gender blindness) on sõna, mida kasutatakse eelkõige selliste seaduste ja poliitikameetmete puhul, mis näevad inimesi ühetaolisena ja eiravad neid spetsiifilisi sotsiaalseid, kultuurilisi, majanduslikke ja poliitilisi kontekste, milles naised ja mehed elavad.
Sootundlikkus (ingl gender sensitivity) tähendab lähenemist, mis arvestab neid spetsiifilisi sotsiaalseid, kultuurilisi, majanduslikke ja poliitilisi kontekste, milles naised ja mehed elavad.
1970. aastatel võeti feministlikus teoorias laiemalt kasutusele sotsiaalse soo mõiste ning hakati eristama kaasasündinud bioloogilist sugu (ingl sex) ning alati dünaamilist sotsiaalset sugu (ingl gender).
Taasohvristamine (ka teisene ohvristamine, ingl secondary victimization) on olukord, kus õigusvastase teo (näiteks seksuaal- või lähisuhtevägivalla) ohvrit traumeeritakse uuesti selle kaudu, kuidas institutsioonide esindajad või üksikisikud ohvriga käituvad.
Transfoobia (või transvaen) on tõrjuv ja diskrimineeriv hoiak inimeste suhtes, kelle sooidentiteet või sooväljendus läheb vastuollu nende sünnitunnistusele märgitud sooga.
Transsoolisus (transgender) on üldmõiste, mis koondab enda alla inimesed, kelle sooline identiteet ja/või sooline eneseväljendus ei lange kokku bioloogilise ja/või juriidilise sooga.
Vähemusstress (minority stress) on sõna, millega kirjeldatakse püsiva stressi seisundit, mida seksuaal- ja soovähemused võivad diskrimineerimise ja stigmatiseerimise tõttu tunda.
Vaenukõne (ingl hate speech, kasutatakse ka sõna vihakõne) on avalik suuline või kirjalik arvamuseavaldus, millega isikute gruppi ähvardatakse, solvatakse või alandatakse tulenevalt nende nahavärvist, rahvuslikust või etnilisest päritolust, usust, soost, seksuaalsest sättumusest või muust seaduses nimetatud tunnusest.
Võimestumine on enesearengu protsess, mis algab inimese seest ning mis aitab teha iseseisvaid valikuid ja oma elu paremini juhtida.
Võrdõigusvolinik on sõltumatu ja erapooletu ametiisik.
Võrdse kohtlemise seadus jõustus Eestis 01.01.2009.